EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

whatsapp

Anaokulu Açma Şartları Nelerdir? En Güncel Bilgilerle

GERİ

En Güncel Bilgilerle, Anaokulu Açma Şartları Nelerdir?

Alan mezunu olan ya da çocuk sever insanların hayalidir anaokulu açmak. Fakat nereden başlayacağını bilemediği için bazı insanlarda bu sadece hayal olarak kalmaktadır. Oysaki hayal etmek gerçekleştirmenin ilk adımlarından biridir. Bunun için hayallerimizi kurarken aynı zamanda hayalimizin gerçekleşmesi için şartları da oluşturmak gerekmektedir.

 

Mesela bir anaokulu açmayı düşünüyoruz, İlk iş internette araştırmakla başlar tabi ki J

Google’a yazarız…

  • Anaokulu nasıl açılır?
  • Anaokulu açma şartları nelerdir?
  • Anaokulu açmak için gerekli belgeler?

 Gibi…

ANAOKULU AÇMAK İÇİN ÖN HAZIRLIK

Anaokulu açılış sürecinde ilk konu nerede açacağımıza karar vermek…

 

Özellikle çalışan anneler çocuklarını belli yaştan sonra anaokulu ya da kreşe vermek zorunda kalmaktadırlar. Ve genelde evlerine yakın yerleri tercih etmektedirler. Öğrenci sayınızın yeterli kontenjana ulaşması için çalışan ailelerin bulunduğu yerleri seçmekte fayda vardır.

 

Bir sonraki aşama seçilen binanın anaokulu bina yapısına uygun olmasıdır. Aynı zamanda geniş bir bahçesi olması, açık hava uygulama alanlarının olması okulunuzun tercih edilme sebeplerinden birisi olacaktır.

 

Bina yeri seçiminde mümkün olduğu kadar gürültüden uzak sakin yerler tercih edilmelidir. Yeşilliğin çok olduğu, bol oksijenli, araba gürültüsünün olmadığı yerler sağlıklı bedenler ve sağlıklı zihinler için önemlidir.

 

Son zamanlarda orman okullarının özellikle de pandemi döneminde tercih edilmesi de bundandır. Hayat eskisi gibi değil artık. Çocuklarımıza sunacağımız ortamların hem hijyene uygun hem de onların gelişimine katkı sağlayacak mekânlar olması bu yüzden çok önemlidir.

 

ANAOKULU AÇMA ŞARTLARI NELERDİR?

 

Okulumuzun konumunu belirledikten sonra anaokulu açılış sürecinde bir diğer önemli konu ise resmi işlemlerdir.

 

Bu kısım hayallerimize kavuşmamız için bizi biraz yoran kısım olacaktır.

 

Günümüz teknolojisi sayesinde aslında bu zorluk biraz daha hafiflemiş sayılır. İnternetten Anaokulu açmak için gerekli şartlar nelerdir? Diye arattığımızda karşımıza rehber olacak birçok yardımcı kaynak çıkmaktadır.

 

Örneğin; https://www.oscaregitim.com/anaokulu-acmak-icin-gerekli-sartlar_1059b

 

Fakat araştırma yapmadan önce Sosyal hizmetlere bağlı ve Milli Eğitime bağlı olmak üzere iki türlü resmi bağlılığın olduğunu bilmeli ve resmi evrakları da ona göre hazırlamak gerekmektedir.

 

Okul açmak için alan mezunu olma şartının yanında alan mezunu olmayan fakat okul açmak isteyen çocuk severlerin de açma imkânı olduğunu belirtelim. Kurucu ve idareci olabileceğiniz gibi, kendiniz kurucu olarak alan mezunu bir eğitmenle idareci kısmını çözebilirsiniz.

 

ANAOKULU MALZEMELERİ

Okulumuzun konumunu ve resmi izin belgelerini tamamladıktan sonra binanın eğitime hazırlanması kısmı yer almaktadır. Anaokulu açılış sürecinde belki de en eğlenceli kısımdır.

 

Okulda vereceğiniz eğitim sistemine uygun, Anaokulu malzemeleri, Anaokulu materyalleri, anaokulu mobilyaları, anaokulu oyuncakları seçmek gerekmektedir.

 

Anaokulu mobilyaları seçerken sağlam olmasına dikkat etmek gerekir. Üretim kaynaklı çocuklara fiziksel ve duygusal olarak sorun çıkarmayacak şekilde olması çok önemlidir.

 

Anaokulu masa ve anaokulu sandalye seçiminde çocukların ortalama boy uzunluğu, oturmadaki ergonomik yapının sağlanması buna örnek olabilir.

 

Yine anaokulu açılış sürecinde bir diğer önemli konu da anaokulu oyuncakları seçimidir. Anaokulu yaşı çocuklarının gelişimine uygun seçimler yapılması çocukların doğru eğitim ve öğreniminde önemli bir konudur.

 

Çocukların dilsel, bilişsel, sosyal, öz bakım alanlarının gelişimine uygun anaokulu oyuncaklarının olması bu bağlamda önem taşımaktadır.

 

Gerek Anaokulu malzemeleri, Anaokulu materyalleri, anaokulu mobilyaları ve anaokulu oyuncakları seçiminde alan bilgisi olan ve bu konuda tecrübe sahibi kişilerden mutlaka destek alınmalıdır.

 

Anaokulu ve Kreş Oyuncakları için OSCAR Eğitim kuruluşu olan https://www.oyuncaksitesi.com/kategori/oyuncaklar online oyuncak mağazamızı ziyaret edebilirsiniz.

ANAOKULU EĞİTİM KADROSU PLANLAMASI

Anaokulu malzemeleri kısmının da çözümlenmesinden sonra eğitim kadrosunun planlanması yerinde olacaktır.

 

Alanında bilgili, tecrübeli ve çocukları seven kişiliği ile örnek olabilecek, mesleğini seven özelliklerde olması hem çocukların verimli bir okul dönemi geçirmesini sağlayacak hem de okulunuzun çevre okullardan farkındalık oluşturmasına yardımcı olacaktır.

 

Anaokulu okulu açma şartları konusunu kısaca anlatmaya çalıştır. Bahçesinde cıvıl cıvıl çocuk seslerinin olduğu, öğrencilerinizle birlikte hem öğrenmenin hem eğlenmenin en güzel örneğini yaşatacağınız içi sevgi ve şefkat dolu sıcacık bir anaokulunuzun olması dileği ile…

 

Blog Yazarı

Züleyha Abdioğlu

(Okul Öncesi Öğretmeni)