EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

whatsapp

Filial Terapi Oyun Terapisi Nedir Nasıl Uygulanır

GERİ

Filial Terapi, Oyun Terapisi Nedir?

Oyun, duygu ve düşüncelerini yetişkinler kadar iyi ifade edemeyen çocuğun kendini anlatma yöntemidir. Çocuk oyun ile kendini ifade ederken, çevresini keşfeder. Etrafındakilerle iletişim kurmanın bir yolu olarak oyunu seçer. Oyunun çocuğun hayatında bu kadar önemli olması, çocuğun içsel dünyasında yaşadığı duyguları ve çatışmaları oyun ile anlatması oyun terapisi yöntemini ortaya çıkarmıştır. Çocuk psikolojisinde önemli bir yere sahip olan oyun terapisi ve filial terapi ile ilgili bilgileri sizler için hazırladığımız yazıda bulabilirsiniz.

Filial Oyun Terapisi Nasıl Uygulanır?

Filial terapi, temel olarak ebeveyn ve çocuk arasındaki ilişkiyi güçlendirmeye yönelik bir yöntemdir. Anne babalar çocukları ile oyun oynamaları gerektiğini bilir ancak nasıl oynayacağı ve oyun ile nasıl iletişim kuracağı konusunda yetersizdir. Fillial terapi ebeveynlere oyun yolu ile çocuğu ile iletişimini güçlendirmesi ve problemleri çözmesi yönünde yol gösteren psiko-eğitimsel bir yaklaşımdır.

 

Filial oyun terapisi aile içinde anne baba çocuk arasındaki ilişkide güveni artırmaya yönelik çalışmalar yapar. Bu nedenle hem önleyici hem de problem çözme konusunda etkili bir terapi programıdır. Filial oyun terapisi sürecinde anne ve babalar terapist yardımı ile oyun ortamında çocuk ile doğru ilişkiler kurmayı öğrenir. Bu sürecin ardından uygun ortam oluşturulduktan sonra evde oyun terapisi, ebeveyn eşliğinde günlük hayata uygulamak yolu ile devam eder. Fillial terapi süreci çocuk ve ebeveyn arasındaki ilişkinin yanı sıra eşler arasındaki iletişim de kuvvetlenir.

oyun terapisi

Oyun Terapisi Çocuğa Ne Kazandırır?

Oyun terapisi çocuğun iç dünyasında yaşadığı duygusal çatışmaların, davranış problemlerinin ve ruhsal sorunların terapist eşliğinde oyun ve oyuncaklar aracılığı ile tedavi edilmesi sürecidir. Terapist bu süreçte çocuğu olduğu gibi kabul eder, oyun ve eğitici oyuncaklar ile onun duygularını ve iç dünyasını tanır. Oyun terapisi süresince terapist ve çocuk arasında güven sağlamak için seçenek sunmak, sınır koymak ve tutarlı olmak gerekir.

 

Oyun terapisinin günlük oyundan farkı terapist eşliğinde uygun ortamda ve oyun terapisi oyuncakları ile uygulanmasıdır. Çocuğun oyun sırasındaki tavrı, oluşturduğu semboller terapist tarafından anlamlandırılır. Böylece uzman çocuğun kurduğu oyundan ve oyun içindeki davranışlarından yola çıkarak çocuğun dünyası ile ilgili fikirler edinir. Bu fikirlerden yola çıkan terapist çocuğun duygularını ve kendini ifade etmesine imkân sağlar.

 

Oyun terapisi uygulanacak çocuğun ihtiyacına göre çocuğa, deneyimsel oyun terapisi, psikodinamik oyun terapisi, çocuk merkezli oyun terapisi, filial terapi gibi farklı ekollerden biri yöntem olarak uygulanır. Bu ekoller uzmanın alanına, terapi uygulanan ortama, kullanılan oyuncaklara ve çocuğun ihtiyacına göre değişiklik gösterebilir.

Oyun Terapisinde Kullanılan Oyuncaklar Nelerdir?

Filial Oyun terapisi sırasında çocuğu etkileyen ilk şey ortamdır. Bu nedenle, çocuk terapi odasında kendini güvende hissetmelidir. Terapi odasının yapısı ise çocuğun odayı istediği gibi keşfetmesine uygun olmalıdır. Bu çerçevede oyun terapisinde kullanılan oyuncaklar çeşit içermeli ve çocuğun ilgisini çekecek şekilde bulunmalıdır.

filial terapi

Oyun terapisi sırasında kullanılan bazı oyuncaklar şöyledir:

 •  Bebekler
 •  Oyun evi ve eşyaları
 •  Mutfak malzemeleri
 •  Telefon
 •  Kuklalar
 •  Araba, tren, uçak gibi taşıtlar
 •  Doktor seti
 •  Tamir seti
 •  Lego
 •  Yapboz
 •  Müzik aletleri
 •  Top 
 •  Ahşap blok
 •  Oyun hamuru
 •  Boya
 •  Kalem, kâğıt

Oyun terapi odasında bulunan oyuncaklar güvenli, kolay temizlenen, hepsi görünür olacak şekilde düzenli ve sabit yerlerde olmalıdır.

 

Oyun terapisi, oyunun çocuğun dünyasındaki gücünden yararlanarak çocukla iletişim kurma ve çocuğun kendini ifade etmesine yönelik çalışmalar içerir. Bununla birlikte alanında eğitim almış uzmanlar tarafından uygulanması zorunlu olan bu terapi yöntemi, çocuğun çeşitli problemlerini çözmeye yöneliktir. Çocuğun problemlerinin yanı sıra oyun terapisi bazı sorunları da önleyicidir.

 

Oyun terapisinin önemli bir parçası olan oyun terapi odasında bulunması gereken araçlar ve filial terapi oyuncakları için  bir OSCAR Eğitim kuruluşu olan https://www.oyuncaksitesi.com/ online eğitici oyuncak mağazamızı inceleyebilirsiniz.