EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

whatsapp

Eğitici Eğlenceli İlgi ve Oyun Köşeleri

Oyun ve oyuncaklar sadece çocukların eğlenmesi ve keyifli vakit geçirmesinin bir aracı olarak düşünülemez. Oyun çocuğun çevresi ile iletişim kurduğu, çeşitli kavramları ve kuralları öğrendiği özel bir alandır. Bu nedenle evde ya da okulda çocuğun öğrenmesini ve gelişimini destekleyici oyun köşeleri oluşturulması oldukça önemlidir. Bu kapsamda oyun köşeleri oluşturulurken alanın fiziki özellikleri kadar çocuğun öğrenme ve eğlenme ihtiyacına en iyi cevabı verecek etkinlikler ve oyuncaklar sağlanır.

 

İlgi ve Oyun Köşelerinde Eğlenceli Oyunlar

Oyun köşeleri çocukların bireysel ya da grup halinde eğlenceli vakit geçirdikleri, öğrendikleri, sosyalleştikleri ve kendi ilgi alanlarını keşfettikleri yerlerdir. Daha çok okul öncesi ilgi köşeleri olarak bilinse de artık evlerde de oyun alanları ve oyuncak köşeleri oluşturulmaktadır. Böylece oyun yoluyla çocuğun evde ya da okulda en uygun şekilde gelişimine destek sağlanır.


İlgi köşeleri kapsamında ortamın fiziki alanının düzenlenmesi ile birlikte seçilen oyuncak donanımının da çocuğu etkileyen, büyüme ve gelişmesine katkı sağlayan unsurlardır. Bu nedenle çocukların yaratıcılığını artıran, oyunlarını zenginleştiren aynı zamanda doğal malzemelerden oluşan oyuncaklar tercih edilmelidir.


İlgi ve oyun köşelerinde eğlenceli, eğitici oyuncaklar ve oyunlar oynamak çocuğa, çeşitli kavramlar için öğrenme alanı oluştururken kaliteli vakit geçirmesini de sağlar. Bu sayede çocuk, teknolojik aletlerden uzak sağlıklı oyuncaklar ile kendi dünyasını oyunlara yansıtır. Sonuç olarak ilgi köşeleri olarak düzenlenen alanda sevdiği etkinlikleri gerçekleştirirken, oyun köşelerinde ise arkadaşları ile iletişim kurar ve sosyalleşir.

 

İlgi ve Oyun Köşeleri İçin Etkinlik Fikirleri

Bir çocuğun günlük hayatta karşılaştığı her şey oyun köşeleri için etkinlik örneği olabilir. Bu nedenle doktor setleri, tamir setleri, araba köşeleri, market köşesi, trafik köşesi, temizlik köşesi gibi günlük hayatın parçası olan etkinlikleri oynamak çocuğun hayatı deneyimlemesine fırsat verir. Aynı zamanda günlük yaşam kurallarını ve kavramlarını öğrenmiş olur.


Oyuncak köşesi olarak oluşturulan bir alanın olmazsa olmazı bir oyun evi ve mutfak setidir. Özellikle geri dönüştürülebilir ve sağlıklı olması nedeniyle tercih edilen ahşap ev ve mutfak setleri hemen her oyun alanında bulunur. Çocuk mutfak seti, maket ev, ev eşyaları gibi oyuncaklar ile günlük yaşamı modeller. Böylece oyun köşeleri çocuğun deneyimlerini günlük yaşama uyguladığı keyifli bir öğrenme alanına dönüşür.


İlgi köşelerinde oyun oynamak ve vakit geçirmek ise pek çok çocuğun sevdiği eğitici etkinliklerdir. Bu köşelerde bulunan, lego, puzzle, ahşap blok, satranç, müzik aletleri, matematik oyuncakları, fen ve doğa etkinlikleri çocuğun ilgisini çeken alanı bulmasını sağlarken, bireysel ya da grup halinde eğitici vakit geçirir.

 

OSCAR Eğitim Araçları her türlü okul malzeme ve ihtiyaçlarınız için hizmetinizdedir.  Her türlü oyun köşeleri ve eğitici oyuncaklar için https://www.oyuncaksitesi.com adresinden güvenle alışveriş yapabilirsiniz.