EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

whatsapp

Okul kütüphane malzemeleri öğrencilerin ihtiyaçları dikkate alınarak tasarlanan okul aksesuarlarıdır. Okul türüne göre özel olarak dizayn edilen bu ürünler, farklı renk ve şekilleri ile dikkat çeker. Okul kütüphane malzemeleri içerisinde; kütüphane masaları, sandalyeler, koltuklar ve ışıklar gibi ekipmanlar yer alır. Bu malzemelerinin kaliteli ve güvenli olmasının yanında okuyucuyu kütüphaneye çeken, huzur veren ve sıcak bir atmosfer oluşturulmasına yardımcı olan nitelikte olmasına dikkat edilmelidir. Siz de okul kütüphane ortamının sakin ve huzurlu bir yapıya sahip olmasını istiyorsanız ihtiyacınız olan ürünlere Oscar Eğitim aracılığı ile sahip olabilirsiniz.

 

Bir Kütüphanede Olması Gereken Malzemeler Nelerdir?

Bir kütüphanede olması gereken malzemeler kitaplık, masa, sandalye ve koltuktur. Bu malzemeler kütüphane malzemeleri arasında demirbaş olarak nitelendirilir. Kütüphane masası modelleri istenilen yerin yapısına ve ölçülere göre tasarlanır. Öğrencilerin verimli çalışma alanlarında vakit geçirmesi sağlamak için alınan kütüphane çalışma masası dizaynları, ergonomik ve işlevsel bir yapıya sahip olmalıdır.

 

Kütüphane kitaplık modelleri öğrencilerin yaşları ve genel boy ortalaması dikkate alınarak imal edilir. Kitaplık odası içerisinde yer alacak bu raf ve dolap sistemleri, farklı şekillerde ve temalarda dizayn edilebilir. Bölmeli kitaplık tasarlanırken bölmelerin öğrencilerin ulaşabileceği seviye ve derinliklerde olmasına dikkat edilmelidir.

 

Okul kütüphanelerinde kullanılacak sandalyelerin yapısı da oldukça önemlidir. Kütüphanenin alabileceği kişi sayısına göre sandalye tercihi yapılmalıdır. Ayrıca öğrencilerin yaş gruplarına uygun tasarıma sahip ürünler tercih edilmelidir. 

 

Kütüphane malzemeleri arasında yer alan koltuklar kitap okuma alanları olarak rahat ve ergonomik bir oturum sağlayan ürünlerdir. Kütüphane koltukları öğrencilerin yaşlarına uygun tasarımlar halinde üretilir.

 

Bunların yanında kütüphane için bilgisayar masaları, vestiyer dolapları ve aydınlatma ürünleri olması gereken diğer malzemeler olarak sayılabilir.

 

Kütüphane Mobilyaları Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Kütüphane mobilyaları seçerken dikkat edilmesi gereken ilk nokta öğrencilerin üzerinde olumlu etki oluşturacak renk ve desenler kullanılan ürünlerin tercih edilmelidir. Ayrıca satın alınan ekipmanlar öğrencilerin huzurlu bir ortamda ders çalışmasını ya da kitap okumasını sağlamalıdır. Kütüphane ortamı hem mekân hem de eşyalar açısından ferah bir atmosfer oluşturmalıdır.

 

Kütüphane atmosferi okulun genel havasından farklı olmalıdır. Bu atmosferin oluşturulmasında mobilyaların dizaynı ve yerleştirilmesi de önem taşır. Okul kütüphane örnekleri incelendiğinde sınıf masa ve sandalyelerinden arta kalan eşyaların kütüphanenin teşrifatında kullanıldığı mekanlar görülebilir. Bu tür bir mekân öğrenciye cazip gelmez. Ayrıca mobilyaların benzerliği öğrencileri sınıf ortamında hissettirir. Bu sebeple öğrenci kütüphaneyi kendisine nefes aldıracak bir mekân olarak algılayamayacaktır.

 

Kütüphane ekipmanlarını seçerken, görsel açıdan kütüphaneyi mobilyalarla diğer mekânlardan ayrıştırmanın yanında işlevselliğin de ön plana alınması gerekir. Kitaplıkların boyutları, öğrencilerin boyları dikkate alınarak dizayn edilmelidir. Bu sayede öğrenciler istedikleri kitaplara rahatça erişebilir. Böylece öğrencinin mekânı kendisine uygun bir yer olarak algılaması gerçekleşecektir.

 

Kitaplıkların yanı sıra masa ve sandalyelerin de boyutları öğrencilerin fiziksel özellikleri dikkate alınarak dizayn edilebilir. Böylece ergonomik açıdan da öğrencilere bir rahatlık sağlanır.

 

Okul Kütüphane Malzemeleri İmalatında OSCAR Eğitim

Okul kütüphane malzemeleri imalatında Oscar Eğitim, kendi ürettiği malzemeler ve geniş ürün yelpazesiyle her yaştan öğrencinin ihtiyacını karşılar. Ürünlerinde kaliteli işçiliğin yanında sağlamlık ve ergonomi ön planda olan Oscar Eğitim, ürün çeşitliliğinin yanı sıra malzemelerin tasarım ve montajını da üstlenir.

 

Siz de okul malzeme ve eğitim araç gereçleri ihtiyaçlarınızı Oscar Eğitim’in geniş ürün yelpazesi içerisinden rahatlıkla karşılayabilirsiniz.