EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

whatsapp

Okul Öncesi Eğitim Programında Öncelik Neler Olmalıdır

GERİ

Okul Öncesi Eğitimin Önemi

Okul öncesi eğitim kapsamında ebeveynlerin evde verdiği eğitim, çocuğun hayata hazırlanmasında önemli bir rol oynasa da tek başına yeterli değildir. Artık sürekli gelişen ve değişen eğitim sistemleri, teknoloji ve çevre koşulları ailenin yanı sıra okul öncesi eğitim programını da zorunlu hale getirmiştir.


Okul öncesi dönemi, 3-6 yaş aralığındaki çocukların kişilik gelişimi üzerinde oldukça etkilidir. Bu eğitim, sağlıklı bir toplum yapısına sahip olmak için çocuklara öğretilmesi gereken değerlerin verildiği bir süreçtir. Bu nedenle okul öncesi eğitimde, yer alan değerler eğitimi belli bir zamana sıkıştırılmış etkinliklerden ziyade kurum kültürüne dönüşerek, eğitimin her aşamasında çocuklara hissettirilerek öğretilmelidir. Bu sayede çocuklar milli ve manevi değerleri benimseyerek, evrensel değerlere sahip bireylere dönüşebilir.
Peki bireyin yetiştirilmesinde bu kadar önemli olan okul öncesi eğitim programında yer verilmesi gereken öncelikler nelerdir?

okul öncesi eğitim

Okul Öncesi Eğitim Neden Önemlidir?


Okul öncesi dönem çocukların çok soru sorduğu, yeni şeyler öğrenmeye karşı en istekli dönemleridir.  Öğrenmenin en itici gücünün meraktan kaynaklanan öğrenme arzusu olduğu düşünüldüğünde, bu dönemde çocuğun kendi haline bırakılması onun eğitimi açısından büyük bir kayıptır. Bu nedenle çocukların doğru bir okul öncesi eğitim programı ile desteklenmesi gerekir.

 

Anne babalar çocukları için her zaman en iyisi ister. En iyi yemeği yedirmek, en iyi elbiseyi giydirmek gibi. Çocuğun eğitim hayatı da en az yedikleri içtikleri kadar önemlidir. Bununla birlikte çocuğun zihnini ve ruhunu en iyi şekilde beslemek için okul öncesi dönemi iyi değerlendirmek oldukça önemlidir. Çocuğunuza sağlayacağınız okul öncesi eğitim ile yaşına uygun gelişimi vaktinde kazanmasına yardımcı olabilirsiniz.

 

Okul öncesi döneminin bir diğer amacı ise çocuğun içindeki öğrenme arzusunu desteklemek ve sahip olduğu ilgi ve yetenekleri keşfedebilmesini sağlamaktır. Her çocuğun sahip olduğu bir yetenek, başarılı olduğu bir alan mutlaka vardır. Okul öncesi eğitim programları çocuğa sunduğu alternatifler ile kabiliyetlerini ve eğilimlerini geliştirmesine katkı sağlar.

Okul öncesi dönem eğitici oyuncaklar için bir OSCAR Eğitim kuruluşu olan https://www.oyuncaksitesi.com adresini de ziyaret edebilirsiniz.

Okul Öncesi Eğitim Programının Çocuğa Kazandırdıkları


Okul öncesi eğitim programına dâhil olan bir çocuk, öncelikle kendi yemeğini yemek ve tuvalet ihtiyacını gidermek gibi temel öz bakım becerilerini öğrenir. Eğitimin devam eden sürecinde ise çocukların bilişsel ve zihinsel becerileri artar, dil becerileri gelişir ve kendilerinin daha rahat ifade ederler. Ayrıca çocuklar bu dönemde ilk defa evden ayrılarak sosyalleşeceği için arkadaşlık ilişkilerinde nasıl davranması gerektiğini de öğrenir.

 

Aynı zamanda sorumluluk bilinci yavaş yavaş gelişen çocuk, kendisini kontrol etmeyi, paylaşmayı ve başkalarının haklarına saygılı olmak gibi toplum içinde yaşamanın kurallarını da öğrenir. Bununla birlikte iyi bir okul öncesi eğitim programında mutlaka çocuğun fiziksel becerilerini geliştirebileceği oyun alanları, spor alanları ve eğitici oyuncaklar mutlaka yer almalıdır. Bu sayede bedenini tanıyan çocuğun büyük ve küçük kaslarıyla birlikte motor özellikleri de gelişir.

 

Yeni nesil çocuklar için okul öncesi eğitim programlarında yabancı dille tanışmaları artık bir gereksinimdir. Bu noktada anaokulu İngilizce eğitimi için doğru bir zamandır. Bunun yanı sıra okul öncesi dönemde matematik eğitimi de bu tür eğitim programlarını ön plana çıkaran özellikler arasındadır. Çocukların matematiği sevmesi, başarabildiğini görmesi iler ki eğitim - öğretim aşamaları için çok büyük bir yatırım olacaktır.

kodlama eğitim

Okul Öncesi Robotik Kodlama ile Küçük Mühendisler Yetiştirin


Çocuklar tablet, akıllı telefonlar ve bilgisayarlarla artık çok erken yaşta tanışmaktadır. Aileler teknolojiyi çocuklarının hayatından çıkarmaya çalışmak yerine faydalı bir aktivite haline getirmenin yollarını aramalıdır. Bu noktada çocuklara teknolojiyi doğru şekilde kullanmayı öğretmek ve bilişsel süreçlerine katkı sağlamak istiyorsanız robotik kodlama eğitimi seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

 

Okul öncesi eğitim programlarında kodlama eğitimi veren kurumların sayısı her geçen gün artmaktadır. Çocuklar, erken yaşlarda tanışmaları gereken robotik kodlama eğitimi sayesinde, dijital atmosferi anlamaları kolaylaşır, problem çözme becerileri gelişir ve yaşadıkları büyük sıkıntıları küçük parçalara bölerek yeni çözüm yolları bulmayı öğrenir. Ayrıca çocukların analitik düşünme becerilerini de artıran kodlama eğitimi, geleceğin dijital dünyasında kendilerine bir yer bulabilmeleri ve meslek edinebilmeleri için de alt yapı oluşturur.