EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

whatsapp

Rahatlatıcı ve Eğlenceli Oyuncakların Çocuklara Faydası

GERİ

Rahatlatıcı ve Eğlenceli Oyuncakların Çocuklara Faydası

Günümüzde çocuk olmanın avantajlarından biri de oyuncakların seçim yapamayacak kadar çok çeşitli olmasıdır. Bu oyuncaklar büyük boyutlarda, çeşitli renk ve şekillerde olabildiği gibi çok küçük ama eğlenceli bir oyun arkadaşı olabilir. Oyun yolu ile dünyayı tanımaya çalışan çocuk için bazen de en faydalı ve eğlenceli oyuncaklar en yakınında bulunan basit oyuncaklar olabilir. Çocukların dünyasına açılan kapının anahtarı olan oyuncakları daha iyi anlamak için eğlenceli ve rahatlatıcı oyuncaklar hakkında merak edilenleri sizler için derledik.

Rahatlatıcı ve Stres Atan Oyuncaklar Nelerdir?

Her çocuk farklı bir karakterdir ve karşılaştığı sorunlara farklı tepkiler verir. Bu tepkileri bazen davranışları ile bazen de fiziksel değişimle anlatır. Stres de çocuğun karşılaştığı sorunlara verdiği bir tepkidir. Özellikle ihtiyaçları karşılanmayan bir çocuk toksik stres adı verilen bir süreç yaşar. Bu süreçte vücudunda stres hormonu bulunan çocuk hırçın olabilir, enerjisi düşebilir veya kilo kaybedebilir. Böyle bir durumda uzman desteği almak gerektiği gibi çocuğa ihtiyaç duyduğu rahat bir ortam ve eğlenceli oyuncaklar sunmak fayda sağlayabilir. 


Oyun ortamı çocuğun kendini rahat ifade edebildiği ona özel alanlardır. Burada bulunan çocuğun ilgisini çeken ve sevdiği oyuncaklar eğitici, eğlenceli ve rahatlatıcı rollere bürünebilir. Stres, kaygı, dikkat eksikliği, hiperaktivite gibi sorunlar yaşayan çocuklar için olduğu kadar görünür bir problemi olmayan çocuklar için de stres atan oyuncaklar oyun alanlarında bulundurulabilir.


Rahatlatıcı ve stres atan oyuncaklar çocuğa göre farklılık gösterebilir. Çocuğun oynadığında rahatladığı oyuncağı en sevdiği pelüş ayısı, sürekli oynadığı oyuncak arabası ya da hiç yanından ayırmadığı bebeği olabilir. Bunların yanında stres topu, squishy, pop it, stres çarkı gibi zaman zaman popülerleşen oyuncaklar da çocuğun kaygı düzeyini ve stresini yönetmesine yardım edebilir.

rahatlatıcı oyuncaklar

Eğlenceli ve Rahatlatıcı Oyuncakların Çocuk Ruh Sağlığına Faydaları

Eğlenceli ve rahatlatıcı oyuncaklar kaliteli ve zarar vermeyen maddelerden üretildiğinde fiziksel olarak zarar vermediği gibi çocuk ruh sağlığı üzerine olumlu etkiler sağlayabilir. Bu olumlu etkiler, çocuğun dikkatini toplamasına stres ve kaygı düzeyinin azalmasına yardım eder.


Eğlenceli ve rahatlatıcı oyuncakların çocuk ruh sağlığı üzerine etkilerini şöyle sıralayabiliriz:

Konsantrasyon ve Dikkati Artırır

Çocukların endişeli ve stresli oldukları zamanlarda hareketlerini kontrol etmeye yönlendirilmeleri sonucu odaklarının arttığı ve dikkat toplayabildikleri yapılan araştırmalar sonucu görülmüştür. Kaygılı oldukları dönemde birbirini tekrarlayan rutin hareketler konsantrasyon toplamak için faydalı olduğu ifade edilir.

Hareket Etmek Beyin Sapını Uyarır

Rahatlatma oyuncakları kıpırdayan ellerin hareketi beyin sapına sinyal gönderir. Temel görevi nefes alma, kalp atış hızı ve bilinç gibi vücut işlerini kontrol etmek olan beyin sapı aldığı sinyaller ile harekete geçer. Stres ya da kaygı nedeniyle bozulan vücut düzenini toparlar. Bu çerçevede rahatlama oyuncakları ile oyun oynayan ve hareket eden çocuğun beyin sapının uyarılması ile stres seviyesi azalacaktır.

Basit ve Eğlencelidir

Basit ve rutin işler ile uğraşmak bazen beyine bir mola görevi yapar. Rahatlatan en eğlenceli oyuncaklar beyine verilen molanın ardından dikkati toplamayı kolaylaştırır.

stres atan oyuncaklar

Stres ve Kaygıyı Azaltır

Stres, endişe ve kaygı yaşayan çocuk fiziksel tepkiler verebilir. Bu olumsuz duygulardan en çok eller ve parmaklar etkilenir. Çocuk elleri ve parmakları ile oynar, hatta titreme ve kramp yaşayabilir. Bu gibi durumlarda stres oyuncakları sakinleştirici bir görev yapar.

 

Çocukların oynadığında ya da yanında bulundurduklarında rahatladığı oyuncaklar vardır. Her çocuk için farklılaşan bu oyuncaklar çocukta olumlu etkiler yapabilir. Bunun için ebeveynlerin kendi çocuğunu tanıması neye ihtiyaç duyduğunu bilmesi onu doğru oyuncak seçimine yönlendirmesi gerekir. Kalitesinden emin olduğunuz ve stres gideren oyuncaklar adı altında üretilen eğlenceli oyuncaklar çocuklar için tercih edildiğinde, çeşitli faydalar sağladığı göz ardı edilmemelidir.

Eğitici, eğlenceli, stres atan ve rahatlatıcı oyuncaklar için bir OSCAR Eğitim Araçları kuruluşu olan https://www.oyuncaksitesi.com  online eğitici oyuncak mağazamızı ziyaret edebilirsiniz.