EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

whatsapp

Kreş Anaokulu Mobilyası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

GERİ

Anaokulu Mobilyası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kreş ve anaokulu mobilyası, eğitimde en fazla özen gösterilmesi gereken materyaller arasında yer alır. Çünkü bu mobilyalar küçük yaştaki çocukların birebir etkileşim içinde olduğu sınıf ortamında kullanılmaktadır. Bu yaş gruplarında bağışıklık sistemi tam anlamıyla oluşmadığından her türlü tehlikeye açık bir haldedir.

 

Anasınıfı mobilyası seçerken hijyenik olmasına ve çocuk dostu bir tasarıma sahip olmasına dikkat etmek gerekir. Anaokulu masa sandalye seçerken köşeli olanlardan kaçınmak gerekir. Kreş mobilyaları yuvarlak kenarlı ve sağlık koşullarına uygun olmalıdır. Fırınlanmış ahşaptan veya sağlam MDF malzemeden imal edilebilir. Bazı anaokulu sandalyeleri yine çok sağlam olmak kaydıyla sağlığa uygun plastik malzemeden imal edilebilir.

 

Okul Mobilyaları Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar

Anaokulu mobilyası ve okul mobilyaları seçiminde dikkat edilecek hususlar irdelendiğinde hemen hepsinin sağlığa uygunluğu dikkat aldığı görülür.  Örneğin kullanılan ahşabın fırınlanmış olmasının nedeni, ileride meydana gelebilecek bir kurtlanma olayının önüne geçilmesidir. Bir de fırınlanan ahşap suyunu çekeceğinden hafif olacak ve rutubetlenip kabarmayacaktır.

 

Sınıf ortamında kullanılan okul mobilyası üreticileri, bakanlığın yayınlamış olduğu şartnameyi bilmekte ve buna göre üretim yapmaktadır. Anasınıfı mobilyası üretmek için bakanlığın şartnamesine hâkim olmak önemlidir. Aksi takdirde yapılan mobilyalar amaca hizmet edemez. Kreş mobilyası almak üzere araştırma yapanlar da bu alanda uzman olan firmalardan alışveriş yapmalıdır. Aksi takdirde bakanlık teftişinden geçmeleri zorlaşır.

 

Okul mobilyalarında her parça bir amaca hizmet etmek üzere üretilir. Örneğin anaokulu çalışma masası, gerektiğinde birleştirilebilen parçalardan oluşturulursa öğrencilerin birlikte etkinlik yapmalarına imkân verir. Anaokulu kitaplık yapan bir firma çocukların boyunu da hesaba katmalıdır. Anaokulu mobilyası seçmek için bakanlığın bu konu ile ilgili yayınladığı genelgeyi en azından birkaç kez okumak gerekir. Bu sayede doğru mobilyaları seçebilme şansınız artar.

 

Anaokulu Mobilyalarının Biçimi Neden Önemlidir?

Anaokulu çocukları daha hareketli ve yerinde duramayan bir yaş grubuna dâhildir. Bütün gün kapalı bir alanda kalan çocuklar, haliyle koşturmak ve oynamak isteyeceklerdir. Bu durumda sağa sola çarpmaları da kaçınılmazdır. Bu nedenle anaokulu mobilyası asla köşeli olmamalıdır. Yuvarlak kenarlı ve çarptığında çocuğa zarar vermeyecek şekilde dizayn edilmiş olmalıdır.

 

Kreş mobilyası biçimi itibarı ile çocuk dostu ve yuvarlak hatlara sahip olmalıdır. Aksi takdirde bu kadar hareketli bir yaş grubunda yaralanmalar kaçınılmazdır. Öğrencilerin koşarken veya arkadaşıyla şakalaşırken düşüp bir tarafını vurduğunda zarar vermeyecek tasarıma sahip olması ve buna uygun olan materyalden yapılması da oldukça önemlidir.

 

Sağlık Yönünden Anasınıfı Mobilyaları

Her aile çocuğunun uzun bir zaman geçireceği anasınıfında kullanılan mobilyaların sağlıklı ve güvenli olmasını ister. Anaokulu masa sandalye kenarları ve köşeleri yuvarlatılmalı, sağlıklı hammaddelerden üretilmelidir. Sağlığa zararlı olan PVC ve BPA isimli maddeler anaokulu ve kreş mobilyalarında asla bulunmaması gereken zararlı maddelerdir. Bu maddeler ağır karaciğer yetmezliğinden dikkat eksikliğine kadar pek çok hastalığa yol açabilmektedir.

 

Anasınıfı mobilyaları sağlık yönünden bakıldığında, CE belgeli ve çocuklar için güvenli tasarıma sahip olmalıdır. CE belgesi anaokulu mobilyası için önemli bir kriterdir. Yapıldığı malzeme, renklendirmek için kullanılan boya ve bağlantı parçalarının tümü bu yaş grubundaki çocukların sağlığını tehlikeye atmayacak özelliklere sahip olmalıdır.

 

OSCAR Eğitim Araçlarının Anaokulu Mobilya Çeşitleri

OSCAR Eğitim Araçları anaokulu mobilyaları, bu yaş grubunun hareketlerinde güvenli, öğrenmeyi hızlandırıcı, hem fiziksel hem de zihinsel gereksinimlerine hitap eden ortamlar hazırlayabilmenizi sağlar. Çocukların özgür düşünmelerine olanak sağlayan ortamlarda problem çözme becerilerini artırma amacıyla tasarlanmış ürünlerden oluşur. Anaokulu dolaplarının ve kreş masa sandalyelerinin boyu çocuklara göre ayarlanmış olduğundan konforlu kullanım sağlar. Renkleri ile çocukların hayal dünyasına hitap ederek yaratıcı, neşeli ve dinamik sınıf ortamı hazırlamanıza yardımcı olur. Ergonomik, sağlam ve estetik anaokulu mobilyaları ile çocukların hoşuna giden bir mekân elde edilir.

 

OSCAR anaokulu mobilyalarında PVC içermeyen 1.2.3.4 ve 5 etiketine sahip plastikler tercih edilmiştir. Çünkü PVC ürünlerde kurşun ftalat bulunur ve çocuklarda astımı tetikleme özelliğine sahiptir. İçeriğinde var olan kurşun özellikle kreş mobilyası bakımından çok zararlıdır. Çocukların zihinsel gelişimini engeller, ağır karaciğer, böbrek hasarına yol açabilir. Bu nedenle OSCAR anaokulu mobilyasında asla PVC bulunmaz.

 

BPA denilen diğer bir zararlı kimyasal da asla bir kreş mobilyasında bulunmaması gereken diğer bir maddedir. Bu maddeye maruz kalan çocuklar, zamanla obeziteye yatkın olurlar. Erken ergenlik sorunları ile baş etmek durumunda kalabilir ve dikkat bozukluğu yaşayabilirler. OSCAR kreş mobilyaları üretimi sırasında bu maddenin fabrikaya girmesi dahi yasaktır.

 

OSCAR olarak biliriz ki herkesin en kıymetlisi çocuklarıdır. Çocukların sağlıklı bir ortamda öğrenim görmelerini sağlamak da o ortamlarda kullanılan donanımları hazırlayan üreticilerin sorumluluğudur. Bu bilinçle ürettiğimiz anaokulu mobilyası çeşitleri için çocuk sağlığına uygun olan hammaddeler ve çocuk dostu tasarımlar kullanılmaktadır.

 

OSCAR anasınıfı mobilyası ürün yelpazesinde bir anaokulunda bulunması gereken her türlü mobilyaya yer verilir. Bu ürünler; galoşluklar, banklar, askılık ve portmantolar, masalar, sandalyeler, kampet ve yataklar, dolaplar, kitaplıklar, bahçe oyun grupları, ilgi köşeleri ve macera parkı ekipmanları olarak sıralanabilir. Anaokulu mobilyası denilince akla gelen hemen her türlü kriteri sağlayan bu ürünler ile sağlıklı ve güvenli öğrenme ortamları oluşturmak mümkündür.

 

Kreş, Anaokulu ve Okul mobilyaları ve malzemeleri için https://www.oscaregitim.com/ana-okulu-mobilyasi-urunler_ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.